Lupy a mikroskopy

Lupy

29 položiek

Najjednoduchší optický prístroj na pozorovanie drobných predmetov alebo detailov je lupa nazývaná aj zväčšovacie sklo.
Lupu vynašiel Roger Bacon už v roku 1250 a dodnes sú lupy stále veľmi populárne nie len pri čítaní, určovaní pravosti produktov, skúmaní drahých kameňov či odtlačkov prstov alebo pozorovaní hmyzu. 

Lupa sa skladá zo šošovky a držiaka.
Šošovka je zvyčajne vyrobená zo skla alebo priehľadného plastu pričom vo všeobecnosti platí, že sklenené šošovky prepúšťajú viac svetla a zvyčajne majú veľmi jasné optické vlastnosti. Sú však ťažšie ako akrylové šošovky. Akrylové majú zasa výhodu že sú menej náchylné k rozbitiu a fragmentácii.
Držiak môže mať veľa podôb. Preto v našej ponuke môžete nájsť ručné lupystolné lupy aj náhlavné lupy.

Dôležitým parametrom pri lupách je aj ohnisková vzdialenosť (ohnisková vzdialenosť je vzdialenosť od zväčšovacieho skla k danému produktu, keď je produkt zaostrený). Lupy majú malú ohniskovú vzdialenosť, pretože zväčšenie, ktoré poskytujú, je jej nepriamo úmerné. Lupa je teda každá spojná šošovka, alebo sústava šošoviek s ohniskovou vzdialenosťou f < d (d = 25cm).

Jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere lupy je okrem veľkosti šošovky aj zväčšenie resp. veľkosť dioprie. Nakoľko niektorý výrobcovia uvádzajú pri lupách zväčšenie a niektorý dioprtie, nižšie uvádzame konverznú tabuľku.

      Dioptrie       

    Zväčšenie      

3D 1,75x
4D 2x
5D 2,25x
6D 2,5x
7D 2,75x
8D 3x
10D 3,5x
12D 4x
14D 4,5x
16D 5x

Hľadať text
Zobraziť:

Táto stránka je chránená programom reCAPTCHA a spoločnosťou Google. Platia Pravidlá ochrany osobných údajov a Zmluvné podmienky.

Prihlásenie

Táto stránka používa cookies. Viac info